RoHS – co to jest?
RoHS to skrót od angielskiej nazwy Restriction of Hazardous Substances, którą przetłumaczyć można jako "ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych". Dyrektywa RoHS, znana również jako dyrektywa 2002/95/WE, powstała w Unii Europejskiej i wprowadza ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji i materiałów w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (znanym jako EEE). Celem wprowadzenia dyrektywy jest ograniczenie przenikania z odpadów elektrycznych tych substancji do środowiska.
CE - Oznaczenie CE – co to jest?
(Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE).
Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw[1].
Aby oznakować swój wyrób znakiem CE, producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia odnośnych wymagań, a następnie poddaje produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Przebieg i wyniki działań producent dokumentuje. (zródło: wikipedia.org)
Energy Star – co to jest?
Międzynarodowy program mający na celu promowanie produktów energooszczędnych i zmniejszenie wydzielania gazów będących przyczyną efektu cieplarnianego.
Energy Star zainicjowały w 1992 roku dwie instytucje: Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska oraz Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Od 1 lipca 2009 r. obowiązuje standard Energy Star 5.0. (zródło: wikipedia.org)
CRI – co to jest?
CRI (. colour rendering index), Ra– wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100. Określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.
Niskim wskaźnikiem CRI charakteryzują się niskoprężne lampy sodowe, a wysokim światło słoneczne. Wskaźnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory idealne odwzorowane tak, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym lub promieniowaniem ciała doskonale czarnego.Minimalny wskaźnik CRI powinien wynosić powyżej 80, aby oddawanie barw było minimalne. W ekspozycji komercyjnej im wyższy CRI tym lepie prezentują się oświetlone produkty.
Na ten parametr powinno zwracać się szczególną uwagę przy doborze oświetlenia.
Temperatura barwowa – co to jest?
2500K – ciepłe, przytulne światło,
3000K – ciepłe, ale bardziej rześkie światło,
4000K – białe, stymulujące światło,
5000–6000K – chłodne, białe światł
Temperatura barwowa to sposób na opisanie wyglądu światła emitowanego przez źródło światła. Jest mierzona w stopniach Kelvina (K) w skali od 1000 do 10 000. Zazwyczaj temperatury w stopniach Kelvina dla zastosowań oświetlenia komercyjnego i mieszkaniowego zawierają się w skali od 2000K do 6500K.
Mówiąc dokładniej, temperatura barwowa światła jest używana do opisania ciepłego lub chłodnego stopnia źródła światła, jakie widzą ludzkie oczy.
Flicering - co to jest?
Flicering (ang.) oznacza migotanie
Olśnienie – co to jest?
Niepożądany stan procesu widzenia, definiowany jako doznanie wywołane jaskrawymi powierzchniami występującymi w polu widzenia, Olśnienie to jeden z podstawowych parametrów charakteryzujących otoczenie świetlne.
Nieprzyjemny efekt oślepienia przez źródło światła może powodować trudności w widzeniu lub na dłuższą metę - męczyć wzrok i doprowadzać do podwyższenia poziomu stresu.